Usługi informatyczne
 
Oglądanie na ekranie... komputera.
2011-05-31 00:00  
 
  « wróć do aktualności Oglądanie na ekranie... komputera.

Kiedyś w czasach monitorów w kolorze bursztynowym lub zielonym trudno było sobie wyobrazić, że komputer może wyświetlać grafikę. A jeśli już ją wyświetlał, to wyglądało ona na przykład tak:

Grafika ZX Spectrum Grafika ZX Sperctrum

Są to co prawda grafiki zaczerpnięte z monitorów kolorowych, jednak dosyc mocno odbiegają od dzisiejszych standardów. W tej chwili nawet telefony oferują nam ekrany o lepszych parametrach (rozdzielczość, ilość kolorów). Właśnie dlatego coraz więcej materiałów zaczynamy oglądac w komputerze.Czy to zdjęcia, czy filmy, czy inne pokazy.

Również rozwój internetu i coraz powszechniejszy do niego dostęp sprawiają, że dostępność, jakość i różnorodność tego co możemy obejrzeć na ekranie komputera rośnie. Ciekawy jest fakt, że rozwój Internetu jest mocno determinowany rozwojem mediów, które mają być przez ten internet transmitowane. Z drugiej strony rozwój tych mediów jest dyktowany rozwojem możliwości internetu.

SkypeJako jeden z pierwszych praktycznie zaczął te możliwości wykorzystywać program Skype. Na początku udostęnił tylko przesyłanie dźwięku w jakości telefonicznej. Z czasem i rozwojem jakości łącz internetowych, a także wydajności komputerów, porawiała się także jakość rozmów w połączeniach z wykorzystaniem Skype. Kolejnym krokiem było wprowadzenie możliwości połączeń wideo. Dzięki temu jeśli my i nasz rozmówca mieliśmy zainstalowaną kamerę internetową to mozna było prowadzić rozmowę jednocześnie się widząc. Kolejnym krokiem było wprawdzenie mozliwości połączeń w jakości HD. Niestety jest to obwarowane wieloma warunkami, takimi jak posiadanie odpowiedniej kamery (certyfikowanej przez Skype), posiadanie odpowiedniego (minimum 1Mbps symetrycznie) łącza internetowego, oraz odpowiednio wydajnego komputera. Jednak jakość takiego połączenia jest naprawdę super. Dzięki temu możemy dyskutować z kimś jednocześnie mając wrażenie jego bezpośredniej obecności. Niedawno Skype został wykupiony przez Microsoft. Na razie nie wiadomo co to będzie oznaczało dla Skype'a, niewykluczone, że w następnych wersjach systemu Windows Skype będzie narzędziem wbudowanym w System, zastępując na przykład Windows Live Messenger. Osobiście nie miałbym nic przeciw temu.

 

FlickrPicasa

Kolejnym zastosowaniem internetu i komputera jest oglądanie zdjęć udostęnionych przez innych użytkowników. Mogą to byż po prostu pojedyncze zdjęcia przesyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jest to w miarę dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że zdjecia nie mają zbyt dużych rozmiarów, oraż, ze nie ma ich zbyt dużo. W przypadku kiedy chcemy komuś pokazać całą serię zdjęć z wakacji to bardzo cieżko jest  to zrobić za pomocą przesłania ich mailem. Z pomocą przychodzą nam internetowe albumy, składniece zdjęć. Takimi serwisami są: Picasa Web Albums, Flickr, Snapfish, Photobucket. W Polsce niewątpilwe najbardziej popularne są chyba dwa pierwsze. Każde z nich posiada swoje wady i zalety. Niewątpliwą zaletą serwisu Picasa Web Albums jest to, że jest on ściśle powiązany z programem do przeglądania, katalogowania i edycji zdjęć. Zdjęcia można zatem umieszczać w internecie bezpośrednio z poziomu tego programu. Picasa Web Albums umożliwia bezpłatne umieszczenie w internecie 1 GB zdjęć - co można przeliczyć na około 4000 fotografii w przeciętnej jakości, blub ok 150 do 200 fotografii z wysokiej jakości. Może się to wydawać dużo, ale jeśli komuś zależy na udostępnieniu/przechowaniu zdjęć w syokiej jakości to max 150 fotografii nie jest zbyt dużym osiągnięciem. Dodatkową przestrzeń dyskowa mozna zakupić, płacąc za nią $0.25 rocznie. Inne trochę podejście do tematu przedstawia serwis Flickr. Tam bezpłatnie możemy przechowywać max 200 fotografi. Jest miesięczny limit transferu w wysokości 300MB. Jednak już za niecałe $25 rocznie możemy zdjąć te limity, w jedynym limitem, który będzie na obowiązywał będzie ograniczenie 25MB na pojedyncze zdjęcie. Dodatkowo wysłane zdjęcia możemy organizować w galerie, a galerie możemy organizować w albumy. W ten sposób możemy mieć przykładowo album z imieniem naszego dziecka, a w środku poszczególne galerie zawierajace np sesje złożoną ze zdjęć przy chrzcie, pierwsze wakacje itp. Niewątpliwą zaletą serwisu Flickr jest to, ze umieszczeone zdjęcia możemy także "zagnieżdżać" na innych stronach www (np na własnym blogu lub na jakimś forum). Możemy to robić zarówno z pojedynczymi zdjęciami jak też np. z całymi pokazami. Flickr w wersji płatnej może być wykorzystywany nie tylko w celu prezentacji zdjęć, ale także jako nasze zapasowe archiwum ze zdjęciami. W momencie jakby dysk na którym przechowujemy zdjęcia, uległ uszkodzeniu, zawsze mozemy je odzyskać za pośrednictwem serwisu Flickr. Jeśli oczywiście wcześniej je tam załądowaliśmy.

 


YouTubeAle nie samymi zdjęciami żyje człowiek. Czasami warto by było coś obejrzeć. Coś bardziej dynamicznego. Może filmik? Tutaj z pomoca przychodzi nam mnóstwo serwisów dostarczających zawartość rozrywkową. Najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie YouTube. Nie możemy jednak zapominać o takich serwisach jak DailyMotion, Vimeo, czy nasz rodzimy serwis Wrzuta.pl. Serwisy te w zasadzie w małym stopniu różnią się od siebie jeśli chodzi o ich funkcjonalność. Wszystkie umożliwiają nam wysłanie filmów, również wszystkie umożliwiają oglądanie filmów wysłanych przez innych. Czasami mogą to być śmieszne filmiki pokazujące to jak "wujek Staszek śmiesznie tańczył z ciocią Zdzisią na weselu u Józki". Często możemy obejrzeć radosna twórczość internautów, którzy wysyłają filmiki z nagraniami tego jak śpiewają, czy tańczą. I nie ma się tu z czego śmiać, gdyż czasami takie wysłanie swojego materiału Demo kończy sie podpisaniem niezłego kontraktu z firmą Fonograficzną, o czym mógł się przekonać niejaki Justin Bieber, który zaistniał właśnie na portalu YouTube. Oglądanie filmików może być niewątpliwie ciekawym zajęciem, jednocześnie ogromnym zjadaczem czasu. Serwisy są tak skonstruowane, ze po obejrzeniu jednego filmu, podsuwaja nam następne do obejrzenia. Filmy zazwyczaj sa ze sobą powiązane jakimś wspólnym mianownikiem. Czasami niepostrzeżenie mozemy stwierdzić, ze usiedliśmy, żeby obejrzeć sobie Jeden 5 minutowy filmik, a minęła już godzina...

 

VODMożliwości dzisiejszego internetu jak i dzisiejszych komputerów pozwqalają juz na swobodne oglądanie całych filmów. W internecie iistnieją całe portale z tak zwanym VOD - czyli Video na Żądanie. Jest to swego rodzaju cyfrowa internetowa wypożyczalnia fimów wideo, seriali, programó dokumentalnych. Dzięki nim możemy obejrzeć odcinek serialu, który ominąliśmy, bo przedłużyła nam się wizyta u znajomych, możemy też oglądac filmy dokumentalne i programy rozrywkowe, które np nie sa u nas wyświetlane w telewizji. Możemy również oglądać pełnometrażowe filmy fabularne. Jednak żeby nie było tak różowo, część zawartości, albo w przypadku niektórych serwisów cała zawartość jest płatna. Podział na zawartość płatna i bezpłatną jest rózny w zależności od przyjętej polityki danego serwisu. Jednak w dużej mierze zawsze można znaleźć coś dla siebie - coś za co nie trzeba będzie płacić. Dla przykładu VOD.onet.pl umożliwia obejrzenie za darmo prawie wszystkich producji TVN'u i stacji powiązanych (TVN Turbo, TVN Style). Można obejrzeć wiele seriali, programów i tym podobnych. Na pewno wielu miłośników seriali produkcji TVN znajdzie tam swoją mekkę. Warto nadmienić, ze seriale te są tam udostępniane zupełnie za darmo. Innym ciekawym serwisem jest IPLEX. W tym serwisie mozemy oglądać filmy fabularne za darmo. Jedynym warunkiem jest obejrzenie porcji reklam przed projekcją filmu. Bardzo często jest tak, że do oglądania filmów z danego serwisu trzeba pobrać odpowiednie dodatki do przeglądarki. Czasami instalacja tych dodatków niektórym sprawia trudności, jednak wetdy mozna poprosić zaprzyjaźnioną firmę, która za niewielką opłatą dokona instalacji wymaganych dodatków.

 
  « wróć do aktualności