Usługi informatyczne
 
JoliCloud czyli jak zainstalować system z chmury.
2011-07-13 09:41  
 
  « wróć do aktualności JoliCloud czyli jak zainstalować system z chmury.

Wyobraźcie sobie system operacyjny dostępny zupełnie za darmo, który będzie wyglądał tak samo wszędzie, niezależnie od tego na jakim komputerze się zalogujecie. Jeśli jadąc pociągiem, na swoim netbooku dodacie do systemu np. odtwarzacz mulimedialny VLC to pojawi się on także na komputerze w domu. To są zalety systemu w chmurze. Co to znaczy, że jest w chmurze? To znaczy, ze wszystkie swoje ustawienia trzyma na swoich serwerach, a nie na stacji roboczej, na której jest uruchomiony. Nasze pliki też mogą być przenoszone pomiędzy naszymi urządzeniami, chociażby za pomocą opisywanej przeze mnie usługi . Właśnie takie możliwości daje nam JoliCloud. Jest to system w którym dostaniemy wszystko to, czego nam do interaktywnego wykorzystania komputera w internecie potrzeba. System oferuje mnóstwo dodatków i aplikacji. Obsługuje Google Docs i Office Live. Można za jego pośrednictwem dostać się do sieci społęcznościowych takich jak Facebook, Twitter, a także ostatnio dodano obsługę Google+.

JoliCloud to system, który powstał z myślą przede wszystkim  o zainstalowaniu go na netbookach. Służy też do wskrzeszania starych laptopów, albo nawet komputerów. Całkiem ładnie pracuje nawet na słabszym sprzęcie (oczywiście wszystko w granicach rozsądku).

System skupia w sobie wiele rozwiązań także z chmury chociażby GrooveShark, czy Google Docs.

Jedynym warunkiem koniecznym do korzystania z JoliCloud jest stały dostęp do internetu, ale przecież na tym mniej więcej opiera się idea chmury.

Sama instalacja systemu jest bardzo prosta. Przedstawię ją Wam na przykładzie filmu. W filmie instalacja jest wykonana na maszynie wirtualnej, za pomocą programu VirtualBox.

 

 

Jak widać na filmie instalacja jest bardzo prosta. W zasadzie nie wymaga żadnej konfiguracji. Jedyne czego potrzebujemy po instalacji to wybrać sobie odpowiednie aplikacje według własnych potrzeb. A jest z czego wybierać. Aplikacje są podzielone tematycznie:

Grafika

Aplikacje graficzne

Biuro

Aplikacje Biurowe

Komunikacja

Aplikacje komunikacyjne

Media

Aplikacje Medialne

Społeczności

Aplikacje do Sieci społecznościowych

Muzyka

Aplikacje Muzyczne

Video

Aplikacje Video

 

Chyba Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Najlepsze jest to, ze raz zainstalowana aplikacja jest widoczna wszędzie tam gdzie się zalogujemy do JoliCloud.

Według mnie system ten jest zupełnie wystarczający dla osób, które komputera używają do przeglądania stron www, odbioru poczty, napisania jakiegoś tekstu czy uczestnictwa w życiu społecznościowym w internecie. Na pewno nie będą z niego zadowoleni gracze. Dużą wadą systemu jest brak polskiej lokalizacji. Niestety całość jest po angielsku.


 
  « wróć do aktualności