Usługi informatyczne
 
Jaki Internet Wybrać?
2012-02-29 00:00  
 
  « wróć do aktualności Jaki Internet Wybrać?

Co prawda to źle zadane pytanie. Internet jest jeden. Wybrać sobie możemy co najwyżej jego dostawcę, oraz sposób jego dostarczania. Niemniej jednak wybór może być trudny, bowiem każdy ze sposobów dostarczania Internetu ma swoje wady i zalety. W zależności od tego do czego potrzebujemy Internetu, ile chcemy za niego płacić, oraz w jaki sposób z niego korzystać, musimy wybrać odpowiedniego dostawcę i odpowiedni sposób jego dostarczania. Postaram sie przybliżyć nieznacznie temat, mając nadzieję, że pomoże to Państwu w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Na samym początku musimy sobie powiedzieć jakie sposoby dostarczenia internetu mamy do wyboru:

  • Drogą Kablową
  • Przez Sieci Komórkowe.

 

Kabel - to popularna metoda dostarczania Internetu do naszych domów i firm. Tutaj też mamy do wyboru kilka odmian. Możemy wykorzystać technologię ADSL - stosowaną najczęściej przez firmy telekomunikacyjne, takie jak TP SA, czy Dialog lub Netia. Sieci kablowe i inne firmy dostarczające Internet zazwyczaj stosują technologię DSL. są też firmy (zazwyczaj operatorzy osiedlowi) którzy rozprowadzają sygnał internetu do naszych domów za pomocą sieci ethernet. Tak naprawdę to z jakiej technologii skorzystamy nie ma dla nas większego znaczenia. chyba, ze potrzebujemy z Internetu wycisnąć coś więcej niż tylko przeglądanie stron WWW i korzystanie z poczty elektronicznej. O tym jednak w dalszej części. Zaletą Internetu kablowego jest to, że otrzymujemy stabilne łącza, dobrej jakości i o dużej szybkości. Zazwyczaj bez limitów przesyłanych danych. Istotną zaletą jest też mnogoość i taniość urządzeń służących do udostępnienia Internetu większej ilości komputerów (np laptop i komputer stacjonarny, smartphone czy telewizor) za pośrednictwem WIFI.  Wadą tego rozwiązania jest to, że łącze mamy na stałe "przywiązane" do lokalu, do którego Internet jest doprowadzony.

 

Sieci Komórkowe (GSM) - często określany Internetem mobilnym, tutaj internet dostarczany jest za pośrednictwem infrastruktury operatorów telefonicznych w standardzie GSM. Zazwyczaj to wlasnie sami operatorzy komórkowi są dostawcami Internetu. Rozwiązanie to ma jedną klluczową zaletę. Swobodę działania. Za pośrednictwem sieci komórkowych możemy z Internetu korzystać, gdzie nam się żywnie podoba. No prawie. Wszystko bowiem zależy tylko od tego czy w danym miejscu jest zasięg naszego operatora telefonii koórkowej. Niestety z tym bywa różnie. W dużych miastach sygnałem komórkowym pokryty jest prawie cały teren. Gorzej jest w małych mieścinach i poza nimi. Tam bywa różnie i to czy będziemy w dostatecznych zasięgu naszego operatora czasami bywa loterią. Nawet w miastach mogą pojawić się czarne plamy na mapce zasiegu. Dlatego też zanim podpiszemy stałą umowę z naszym dostawcą, musimy się upewnić czy w miejscu w którym zwyczajowo będziemy korzystali z Internetu mobilnego, będziemy mieli odpowiedni zasięg. Część operatorów pozwala na wzięcie od nich zestawu internetowego na próbę. Skorzystajmy z tego. Inaczej możemy przeżyć niemiłe zaskoczenie. Podsumujmy może wady i zalety. Jak już nadmieniłem, największą zaletą jest względna mobilność. Tutaj mamy niewątpliwą przewagę nad internetem kablowym. Niestety to w zasadzie koniec zalet. Poza technologią LTE, która dopiero wchodzi na rynek, maksymalne możliwe prędkości osiągane przez internet mobilny są znacznie niższe od maksymalnych możliwych prędkości w połączniu kablowym. Do tego parametry łącza, takie jak jego stabilność czy wartość ping są gorsze niż w przypadku połączenia stałego. Wpływ ma na to wiele czynników. Dodatkowo najczęściej Internet mobilny wiąże się z ograniczeniem wielkości miesięcznego transfreru. Urządzenia służące do podzielenia takiego Internetu na większa ilosc komputerów, są zazwyczaj drogie i jest ich mniejszy wybór niż w przypadku techniki kablowej.

 

Wady i zalety różnych form dostarczania Internetu.

Powyższa tabelka jest tylko uogólnieniem i uproszczeniem tego co funkcjonuje już na rynku. Tak jak napisałem powyżej, technologia LTE pozwala na uzyskanie wysokich prędkosci w telefonii komórkowej. Jednak to technologia, która dopiero co wchodzi na nasz polski rynek.

 

Podsumowując, jeśli korzystamy z Internetu tylko w domu lub tylko w siedzibie firmy i nie zależy nam na mobilności, to najlepszym rozwiązaniem jest Internet kablowy + sieć bezprzewodowa w domu.

Jeśli z internetu korzystamy głównie mobilnie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest posiadanie internetu mobilnego. Na pewno zwiększy to nasz komfort.

Najbardziej zaś optyalnym rozwiązaniem dla wielu spośród Państwa jest posiadanie dobrego łącza stałego opartego o kabel i jednoczesne korzystanie z dostępu mobilnego. Jeśli sporadycznie korzystamy z internetu mobilnie, nie musimy łapać się drogich rozwiązań. Być może wystarczy nam internet mobilmy typu prepaid, doładowany za pomocą zdrapek, albo zupełnie darmowy Internet za pośrednictwe firmy Aero2.

W przypadku pytań, jestem do Państwa dyspozycji:

Napisz do mnie.

 
  « wróć do aktualności