Usługi informatyczne
 
Backup w Chmurze
2012-07-23 00:00  
 
  « wróć do aktualności Backup w Chmurze

Dbacie o bezpieczeństwo swoich danych? Uważacie, że sa bezpieczne? A może chcecie poprawić ich bezpieczeństwo? Planowaliście zrobić coś w tym kierunku? Niewątpliwie, prawie każdy użytkownik komputera spotkal sie z koniecznością zabezpieczenia swoich danych przed utratą, zapraszam więc do lektury.

Juz w samym tytule dwa nie dla każdego zrozumiałe słowa.

Backup - czyli kopia zapasowa naszych danych, plików i dokumentów.W chmurze - czyli gdzieś tam na serwerach w internecie.


Od razu widzę przed oczyma miny niektórych osób: Jak to "gdzieś w internecie"? Każdy będzie mógł zajrzeć do moich danych? A czy to bezpieczne?Wcale mnie nie dziwią te wątpliwości i postaram się je tutaj rozwiać. Zaczynając od początku.


Gdzieś w internecie - to znaczy, że firma która nam świadczy taką usługę posiada serwery które są podłączone do internetu i dzięki temu możemy tam przesyłać swoje dane. Gdzieś odnosi się bardziej do fizycznej siedziby serwerów, która nie musi być tożsama z siedzibą firmy. Zazwyczaj serwery takie stoją w wyspecjalizowanych ośrodkach przetwarzania danych, w wielkich serwerowaniach, które mają liczne zabezpieczenia, przeciwpożarowe, antywałamaniowe, podtrzymania zasilania na wypadek awarii energetycznej i szereg innych. Wszystko po to, żeby naszym danym było dobrze.

Czy każdy będzie mógł zajrzeć do moich danych? - Absolutnie nie. Dane przechowywane na serwerze nie wyglądają tak samo jak na naszym komputerze. Wynika to z tego, że sa szyfrowane. Dzięki temu dostep do nich mamy tylko my i nikt więcej. Nawet pracownicy firmy oferującej backup nie mogą ich odczytać. To my posiadamy klucz do ich odszyfrowania i poza nami nikt nie ma do naszych plików dostępu.

Czy to bezpieczne? Zdecydowanie tak. Na pewno jest bezpieczniejsze niż wykonywanie przez nas kopii bezpieczeństwa na różne do tego przeznaczone nośniki. Czy to taśmy i streamer, czy to płyty DVD. Pewnie każdy, kto próbował kiedykolwiek odzyskać swoje dane z taśmy, która odmówiła współpracy, czy z płyty DVD, która sie zarysowała, lub zestarzała, wie o czym mówię. W przypadku beckupu w chmurze taki problem praktycznie nie istnieje. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też szyfrowanie naszych danych. o którym pisałem wcześniej.


A teraz do rzeczy. Chyba każdy a może prawie każdy stanął kiedyś przed faktem utraty ważnych lub bardzo ważnych plików zawierających zdjęcia, dokumenty lub inne istotne dla nas rzeczy. czasami próbujemy przeciwdziałać takim zdarzeniom. Nagrywamy cenne dl nas rzeczy na płyty, Ci bardziej zorientowani informatycznie korzystają ze streamer'ów i nagrywają dane na taśmy magnetyczne. Niestety każdy z tych nośników jest zawodny. Dodatkowo dochodzi problem z fizycznym składowaniem takich kopii. Jeśli będziemy je składowali tam gdzie nasz komputer, czy serwer to co zrobimy w razie pożaru?W takim przypadku bardzo dobrą alternatywą, bądź (a w zasadzie najlepiej) uzupelnieniem dla takiej formy kopii fizycznych, jest przechowywanie naszej kopii w chmurze.  Jest to bardzo wygodne, sybkie i bezproblemowe.

Dodatkowo całkiem niedrogie. Przykładowo, już za niespełna 400 PLN rocznie, można mieć kopię obejmującą 50 GB danych. Może nam to wystarczyć do Skopiowania bazy danych naszego programu do odbsługi sprzedaży oraz wszystkich ważnych dokumentów firmowych.  Czy to drogo? To tylko 33 PLN miesięcznie. Nie jest to chyba wygórowana cena za bezpieczeństwo naszych danych. Jedna taśma LTO to wydatek około 300 PLN, a należy pamiętać, że takich taśm powinniśmy mieć więcej niż tylko jedna w zależności od przyjętego przez nas planu Backupów.


Serdecznie zapraszam do skorzystania z oferty firmy Opero. Posiada ona usługi backupu w chmurze za naprawdę przestępną cenę, oraz bardzo zróżnicowaną i elastycznie dopasowaną do potrzeb końcowego użytkownika.


Dodatkowo, do końca sierpnia obowiązuje promocja. Każdy, kto przy zakupie poda kod rabatowy, widoczny poniżej, dostanie 10% rabatu od ceny usługi.  Serdecznie zapraszam do korzystania.

KOD RABATOWY:

37UV-TEW8-5B6S

OPERO - Tani Backup w chmurze.

 
  « wróć do aktualności