Usługi informatyczne
 
Zabezpieczenie Fotografii - FLICKR
2013-10-07 10:00  
 
  « wróć do aktualności Zabezpieczenie Fotografii - FLICKR

FotoTeraz zajmijmy się tym, co zrobić, żeby zabezpieczyć nasze zdjęcia. Tych jest zazwyczaj zdecydowanie więcej niż dokumentów i mają one znacznie większą wielkość. Fotografie, co prawda rzadziej posiadają wartość materialną (chyba, ze jesteśmy zawodowymi fotografami), jednak zazwyczaj ich wartość sentymentalna może być dla nas bezcenna. Warto, więc się zabezpieczyć przed ich utratą.

W dużej mierze przed utratą naszych fotografii może nas ustrzec serwis Flickr, służący w swoim zamyśle do przechowywania i pokazywania swoich fotografii w Internecie. Do niedawna darmowa wersja była ograniczona do dwustu fotografii i do określonej wielkości pojedynczej fotografii. Wersja PRO, która pozwalała na zniesienie ograniczeń kosztowała niecałe $25 za rok. Jednak kilka miesięcy temu Yahoo, które jest właścicielem serwisu Flickr wprowadził zmiany. Dzięki nim, nie płacąc ani centa mamy do dyspozycji przestrzeń o wielkości 1TB (jednego terabajta) i brak limitu na ilość zdjęć. Pozwala to na umieszczenie w serwisie blisko 350 tysięcy zdjęć w rozdzielczości 10MP.Mozna, więc przyjąć, że jest to przestrzeń, która wystarczy dla każdego amatora.

Serwis posiada kilka możliwości organizowania nam naszych fotografii. Możemy je układać w albumy (sets), a albumy możemy grupować w galerie. Przy czym jedna fotografia może być wyświetlona w więcej niż jednym albumie, a album może być częścią więcej niż jednej galerii. Może to trochę jest zagmatwane, ale postaram się to nieco wyjaśnić na przykładzie praktycznym. Wyjeżdżamy na urlop, gdzie robimy wiele fotografii, na których uwieczniliśmy: piękne kwiaty w orientalnych ogrodach, ruiny zamków średniowiecznych, a także nas samych z rodziną. Wrzucamy te wszystkie zdjęcia do serwisu Flickr. Zakładamy album (set) o nazwie URLOP 2013, gdzie trafią wszystkie zdjęcia z naszego wypoczynku. Dodatkowo mamy już wcześniej założony album KWIATY, do którego dodajemy zdjęcia z kwiatami w roli głównej. Nas samych na zdjęciach, możemy dodać do albumu MY. Przy czym zdjęcia wgrywamy do serwisu tylko raz, a ich przynależność do albumów możemy definiować w każdej chwili. Nawet na etapie wgrywania do serwisu.

Oprócz albumów i galerii mamy do dyspozycji tzw. Tagi, czyli znaczniki. Dzięki takim znacznikom łatwo jest odnaleźć zdjęcia, którymi jesteśmy zainteresowani. Zarówno wśród naszych zdjęć jak i wśród zdjęć udostępnionych przez innych użytkowników serwisu. Znów posłużę się przykładem. Robimy dużo zdjęć kwiatów. Mamy ich kilka setek. Potrzeba nam w danej chwili fotografii tulipanów. Dzięki temu, że wcześniej dobrze tagowaliśmy wgrywane przez nie zdjęcia, wystarczy, że w okienko wyszukiwania ?tulipan? a serwis wyświetli nam wszystkie nasze zdjęcia ze znacznikiem ?tulipan?. W praktyce przy bardzo dużej ilości fotografii bardzo ułatwia to życie.

Kolejna funkcja to geotagowanie. Jeśli nasz aparat fotograficzny lub telefon komórkowy, którym robimy zdjęcia, potrafi zapisać we właściwościach pliku koordynaty geograficzne (długość i szerokość geograficzna) to serwis po kliknięciu w odpowiednią opcję pokaże nam na mapie konkretne miejsce, w którym nasze zdjęcie zostało wykonane. Jeśli nasz sprzęt nie potrafi tego zrobić, wtedy możemy w serwisie wskazać miejsce wykonania zdjęcia, wtedy tak samo będziemy mieli dostęp do mapy naszych fotografii.

Fotografie umieszczone w serwisie możemy wstawiać na inne strony lub na fora internetowe. Są do tego udostępnione odpowiednie narzędzia, które generują nam odpowiedni kod HTML lub BBCode, w zależności od tego, co nam jest potrzebne. Możemy też wstawić na stronę tzw. pokaz slajdów wykonany z danego albumu, który chcemy udostępnić innym. Jest to świetne alternatywa dla innych serwisów, które nam pozwalają na umieszczanie zdjęć, które później chcemy wstawić np. na jakimś forum. Tutaj za to samo (a czasami za lepszą jakość) nie musimy nic płacić.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Przecież nie zawsze chcemy, żeby nasze zdjęcia, które chcemy zabezpieczyć, ktoś oglądał. Wystarczy ustawić prywatność zdjęcia na odpowiednim poziomie. Możemy pokazywać nasze zdjęcia wszystkim możemy pozwalać na oglądanie ich tylko innym użytkownikom oznaczonym przez nas, jako ?Przyjaciel? (Friend) lub ?Rodzina? (Family). Możemy również zabronić oglądania takich zdjęć wszystkim poza nami.

Każde z naszych zdjęć możemy pobrać na komputer w dowolnej rozdzielczości włącznie z oryginalna rozdzielczością, w jakiej je wysłaliśmy. Dzięki temu w przypadku, jeśli byśmy stracili naszą kolekcję zdjęć, w przypadku awarii sprzętu lub jego kradzieży, pozostają nam zdjęcia umieszczony w serwisie Flickr. Dzięki temu możemy odbudować naszą utraconą kolekcję.

Na samym końcu najbardziej podstawowa funkcja, czyli pokazywanie naszych zdjęć całemu światu. Jeśli wysłaliśmy nasze fotografie do Flickr?a i nie zastrzegliśmy ich widoczności, mogą one być oglądane przez wszystkich. Dzięki temu nasza rodzina, mieszkająca w drugim końcu Polski, może obejrzeć nasze zdjęcia z wakacji. Wystarczy, ze wyślemy im link do albumu ze zdjęciami. Możemy tez to zrobić będąc na wakacjach i chcąc pokazywać na bieżąco wszystkie piękne miejsca, które zwiedziliśmy. Trudno jest wysłać mailem 20 czy 30 zdjęć, za to bardzo proste jest przesłanie linka do nich.

 
  « wróć do aktualności